ImGist - Я Сутнасць

Самыя папулярныя аўта для таксі

Папулярныя аўтамабілі для працы ў таксі

Выбар аўтамабіля для таксі - гэта перш за ўсё фінансавае рашэнне, а не пытанне густу. Машына павінна вытрымліваць штодзённы прабег 200-400 км, не руйнаваць на абслугоўванні, прыцягваць пасажыраў вонкавым выглядам і заставацца жывы пасля трох-чатырох гадоў такой эксплуатацыі. Па дадзеных сэрвісу "Аўтатэка", лідэрамі расійскага рынку таксі ў 2024 годзе сталі Hyundai Solaris (9,94%), Kia Rio (7,86%) і Renault Logan (6,89%) – менавіта гэтыя мадэлі задаюць стандарт суадносін кошту, надзейнасці і кошту валодання.

Ніжэй - падборка найбольш распаўсюджаных і правераных мадэляў па ключавых сегментах: ад даступнага эканома да VIP-таксі і электрамабіляў.

Эканом-сегмент

1. Hyundai Solaris

Hyundai Solaris - лідэр рынку таксі

Абсалютны лідэр расійскага рынку таксі па даных на 2024 год. Solaris спалучае прывабны вонкавы выгляд, прасторны салон і вялікі багажнік з памяркоўнымі выдаткамі на абслугоўванне. Рухавікі 1,4 і 1,6 л надзейныя пры высокіх прабегах, кузаў устойлівы да карозіі. Забяспечаныя пасажыры садзяцца без ваганняў машына выглядае самавіта для сваёй коштавай катэгорыі. Кліранс дазваляе ўпэўнена выязджаць за межы асфальта.

  • Рухавік: 1,4 л (100 л.з.) ці 1,6 л (123 л.з.)
  • Выдатак: 7-9 л/100 км
  • Плюсы: надзейнасць, даступныя запчасткі, прыемны дызайн
  • Доля ў таксі (2024): 9,94%

2. Kia Rio

Kia Rio - другі па папулярнасці аўтамабіль у таксі

Другое месца ў рэйтынгу самых выкарыстоўваных таксі-аўтамабіляў. Трэцяе пакаленне Rio адрозніваецца абноўленай рашоткай радыятара, мультымедыйным комплексам з 7-цалевым сэнсарным экранам і храмаванымі элементамі інтэр'еру. Мінімальны выдатак бензіну - крыху больш за 3 л/100 км, максімальны - каля 5 л/100 км. Пярэдні прывад, механіка ці аўтамат на выбар.

  • Рухавік: 1,2 л (85 л.з.) ці 1,4 л (105 л.з.)
  • КПП: механіка ці аўтамат
  • Выдатак: 3-5 л/100 км
  • Доля ў таксі (2024): 7,86%

3. Renault Logan

Logan зарабіў рэпутацыю неубиваемого таксі першым чынам падвескай: машына спакойна пераварвае ямы і няроўнасці, якія губяць канкурэнтаў. Прасторны па мерках класа салон, вялікі багажнік і высокі дарожны прасвет робяць Logan асабліва запатрабаваным тамака, дзе дарожнае пакрыццё пакідае жадаць лепшага. Кошт новага аўтамабіля кусаецца, але ўмовы крэдытавання ў дылераў, як правіла, выгадныя.

  • Плюсы: падвеска, змяшчальнасць, надзейнасць
  • Доля ў таксі (2024): 6,89%

4. LADA Granta

LADA Granta - даступны айчынны аўтамабіль для таксі.

Granta займае чацвёртае месца сярод самых выкарыстоўваных таксі-аўтамабіляў у Расіі з доляй 6,24%. Выдатак каля 9 л/100 км прымальны для яе класа. Дзённыя хадавыя агні, якія ўключаюцца аўтаматычна пры пуску рухавіка, практычная дэталь для кіроўцаў з доўгай працоўнай зменай. Вялікі ёмісты багажнік і камфортны для класа салон. Галоўная перавага - лімітава нізкі кошт абслугоўвання і паўсюдная даступнасць запчастак.

  • Выдатак: ~9 л/100 км
  • Плюсы: цана, абслугоўванне, DRL ў базе
  • Доля ў таксі (2024): 6,24%

5. Volkswagen Polo

Замыкае першую пяцёрку самых распаўсюджаных таксі-аўтамабіляў Расіі з доляй 6,16%. Polo прыцягвае нямецкай якасцю зборкі, ціхім салонам і эканамічнымі рухавікамі. Рэсурс кузава і агрэгатаў пры рэгулярным абслугоўванні адчувальна вышэй, чым у карэйскіх канкурэнтаў таго ж кошту. Недахоп - некалькі больш высокі кошт запчастак у параўнанні з Solaris ці Rio.

  • Рухавік: 1,6 л (90 ці 110 л.з.)
  • Плюсы: зборка, шумаізаляцыя, даўгавечнасць
  • Доля ў таксі (2024): 6,16%

6. Daewoo Lanos

Daewoo Lanos - бюджэтнае таксі з простым маторам

Lanos трымаецца ў таксі дзякуючы прастаце прылады і даступнасці запчастак. Матор надзейны пры мінімальным доглядзе, на яго без праблем устанаўліваецца газабалоннае абсталяванне (ГБО), што істотна зніжае выдаткі на паліва. Дынаміка сціплая, шумаізаляцыя слабая, затое кошт утрымання мінімальная. Актуальны пераважна на ўкраінскім рынку і ў краінах СНД як стартавы варыянт для пачаткоўца таксіста.

  • Плюсы: цана, прастата, сумяшчальнасць з ГБО
  • Мінусы: дынаміка, шум, састарэлы дызайн

7. Daewoo Nexia

Daewoo Nexia - правераны часам аўтамабіль для таксі

Nexia - адзін з самых доўгажывучых «працоўных конікаў» на рынку таксі постсавецкай прасторы. Выдатак - каля 9,5 л/100 км, надзейнасць праверана дзесяцігоддзямі эксплуатацыі. Базавая камплектацыя не ўключае гідраўзмацняльнік руля, што павялічвае нагрузку на кіроўцу пры манеўраванні. Кошт абслугоўвання - мінімальная.

  • Выдатак: ~9,5 л/100 км
  • Мінусы: няма ГУР у базе, састарэлая канструкцыя

8. Daewoo Matiz

Daewoo Matiz - гарадская малалітражка для таксі

Matiz - ідэальны варыянт для працы ў шчыльным гарадскім трафіку: выдатак усяго 5,5 л/100 км, высокая манеўранасць, лёгкая паркоўка. Чатыры пасажыры размяшчаюцца з прымальным камфортам. Галоўны мінус - маленькі багажнік, што стварае праблемы пры паездках з буйным багажом. За горадам і на разбітых дарогах выкарыстоўваць не рэкамендуецца.

  • Выдатак: 5,5 л/100 км
  • Плюсы: эканамічнасць, манеўранасць
  • Мінусы: маленькі багажнік, не для загарадных паездак

Камфорт-сегмент

9. Skoda Rapid

Skoda Rapid - папулярнае таксі камфорт-класа

Rapid змяніў расстаноўку сіл у сярэднім сегменце таксі. Самавіты вонкавы выгляд прыцягвае патрабавальных пасажыраў, якасць чэшскай зборкі вышэй сярэдняга для класа. Эканамічны рухавік, даступнае абслугоўванне і шырокая сетка дылераў робяць Rapid выгадным доўгатэрміновым укладаннем. Займае восьмае месца ў агульным рэйтынгу таксі-аўтамабіляў з доляй 2,54%.

  • Плюсы: знешні выгляд, якасць зборкі, эканамічнасць
  • Доля ў таксі (2024): 2,54%

10. Skoda Octavia

Skoda Octavia таксі - камфортны седан для розных катэгорый пасажыраў.

Octavia - флагман чэшскага брэнда ў таксі і адзін з самых папулярных аўтамабіляў у гэтым сегменце з доляй 3,41%. Прывабны дызайн дазваляе абслугоўваць кліентаў самых розных катэгорый. Многія таксапаркі прапануюць Octavia у арэнду або лізінг для вадзіцеляў. Прасторны задні шэраг і вялікі багажнік стандарт, да якога раўняюцца канкурэнты.

  • Доля ў таксі (2024): 3,41%
  • Плюсы: ўніверсальнасць, прастора ў салоне, рэпутацыя

11. Ford Focus

Ford Focus - надзейны хэтчбэк для таксі

Папярэднія пакаленні Focus застаюцца запатрабаваны на другасным рынку: якасць зборкі, надзейнасць агрэгатаў і самавіты вонкавы выгляд дазваляюць прапанаваць кліентам камфортную паездку. Унутраная прастора арганізавана пісьменна - 3-4 пасажыра і багаж размяшчаюцца без цеснаты. Займае сёмае месца ў агульным рэйтынгу з доляй 3,01%.

  • Доля ў таксі (2024): 3,01%
  • Плюсы: кіравальнасць, надзейнасць, знешні выгляд

12. Hyundai Solaris / Accent

Акрамя Solaris, у сегменце Камфорт шырока выкарыстоўваецца Hyundai Accent надзейная машына з нізкім выдаткам паліва. Абодва аўтамабіля адрозніваюцца прадуманай шумаізаляцыяй, якаснымі матэрыяламі аздаблення і дастатковай дынамікай для гарадскіх паездак. Кліенты тарыфу "Камфорт" рэгулярна аддаюць перавагу менавіта гэтым мадэлям.

13. Chevrolet Aveo

Chevrolet Aveo - замена састарэламу Lanos

Aveo - лагічная замена састарэламу Lanos. Выгадна адрозніваецца ад папярэдніка вонкавым выглядам, узроўнем камфорту і надзейнасцю. Шырока прадстаўлены як сярод новых аўтамабіляў, так і на другасным рынку. Невысокі выдатак паліва і простае абслугоўванне дазваляюць захоўваць прыбытковасць нават пры інтэнсіўнай эксплуатацыі.

14. Chevrolet Lacetti

Chevrolet Lacetti - прасторны аўтамабіль для таксі

Lacetti на прыступку вышэй Aveo па класе. Рухавік 1,6 л (109 л.з.) забяспечвае дастатковую дынаміку для гарадскіх паездак. Задні шэраг прасторны, асабліва ў кузаве універсал, што робіць Lacetti прывабным для пасажыраў з багажом. Кошт абслугоўвання бюджэтны, запчасткі шырока даступныя.

  • Рухавік: 1,6 л, 109 л.з.
  • Плюсы: прастора, даступнасць запчастак, знешні выгляд

15. LADA Largus

LADA Largus - ёмісты універсал для таксі.

Largus заняў нішу, якую не могуць зачыніць звычайныя седаны: ёмісты, даступны па кошце, з багатай камплектацыяй і аб'ёмным багажнікам. Новая Largus ступіла далёка наперад ад класічных ВАЗаў па якасці зборкі і вонкавым выглядзе. Кошт ад 400 тысяч рублёў - разумнае ўкладанне для таксі, якому рэгулярна трэба вазіць па 4-5 пасажыраў з рэчамі.

  • Плюсы: змяшчальнасць, даступнасць абслугоўвання, кошт

Умяшчальныя мінівэны для таксі.

16. Citroen Berlingo / Renault Kangoo / Peugeot Partner

Citroen Berlingo, Renault Kangoo і Peugeot Partner - ёмістыя таксі-мінівэны

Тры практычна ідэнтычныя аўтамабілі на агульнай платформе ад трох французскіх вытворцаў. Велізарны салон з магчымасцю ўсталёўкі дадатковага шэрагу сядзенняў (да 7 месцаў), прасторны багажнік і эканамічныя рухавікі робяць іх незаменнымі для групавых перавозак і паездак з вялікім багажом. Калі кліенту трэба вывезці ўсю сям'ю або перавезці валізкі з аэрапорта - кіроўца на Berlingo, Kangoo або Partner становіцца самым запатрабаваным у акрузе.

  • Ёмістасць: да 5-7 пасажыраў
  • Плюсы: багажнік, які трансфармуецца салон, эканамічныя дызелі
  • Вытворцы: Citroen, Renault, Peugeot

Бізнес-клас і VIP-таксі

17. Toyota Camry

Toyota Camry - VIP-таксі прэміум-класа

Toyota Camry – эталон VIP-таксі. З гэтым аўтамабілем даступныя ўсе замовы вышэйшага ўзроўню: дзелавыя паездкі, вяселлі, сустрэчы ў аэрапорце. Гібрыдная версія Camry Hybrid расходуе 4,4-5,2 л/100 км выбітны вынік для прадстаўніцкага седана. Падвеска разлічана на інтэнсіўную эксплуатацыю: пры рэгулярным абслугоўванні рэсурс агрэгатаў перавышае 500 000 км. Акупнасць расцягнутая, але стабільны паток прэміяльных заказаў робіць яе прывабнай інвестыцыяй.

  • Выдатак (гібрыд): 4,4-5,2 л/100 км
  • Плюсы: VIP-статус, надзейнасць, камфорт

18. Skoda Superb

Skoda Superb - прадстаўнічае таксі бізнес-класа

Superb Camry ад чэхаў : велізарны салон, выбітнае прастору для задніх пасажыраў, добры дызельны рухавік і агульная надзейнасць платформы VW Group. За меншыя грошы, чым Toyota Camry, пакупнік атрымлівае супастаўны ўзровень прадстаўнічасці. Асноўны мінус - у бягучых эканамічных умовах тэрміны акупляльнасці патрабуюць дакладнага планавання заказаў.

  • Плюсы: прастора ў салоне, надзейнасць, цана ніжэй за японскія аналагі

Электрамабілі ў таксі

19. Nissan Leaf

Nissan Leaf электрамабіль для таксі

Leaf застаецца найболей даступным і практычным электрамабілем для працы ў гарадскім таксі. Запас ходу на адным зарадзе - да 135-200 км у залежнасці ад версіі, чаго хапае на паўзмены пры гарадскіх паездках. Хадавая частка ўніфікавана са звычайнымі Nissan, што спрашчае абслугоўванне. У адрозненне ад Renault Fluence ZE, Leaf не зняты з вытворчасці і не мае праблем з батарэйным модулем.

  • Запас ходу: 135-200 км
  • Плюсы: нулявыя выдаткі на паліва, простае абслугоўванне
  • Мінусы: абмежаваны запас ходу, патрэбна інфраструктура зарадкі

20. Tesla Model 3/S

Tesla уваходзіць у рэйтынг таксі-аўтамабіляў бізнэс-класа: стыльны вонкавы выгляд, ціхі салон і запас ходу да 400 км на адным зарадзе. Аўтамабіль прыцягвае тэхнічна пісьменных кліентаў і фармуе выяву сучаснага прэміяльнага сэрвісу. Асноўнае абмежаванне - высокі пачатковы кошт і неабходнасць прадуманай стратэгіі зарадкі пры інтэнсіўнай працы.

  • Запас ходу: да 400 км
  • Плюсы: статус, эканомія на паліве, ціхі салон
  • Мінусы: кошт пакупкі, кошт абслугоўвання

Як абраць аўтамабіль для таксі: ключавыя крытэры

Пры ацэнцы аўтамабіля для пастаяннай працы ў таксі важна пралічваць не кошт пакупкі, а кошт валодання за тры-чатыры гады з улікам прабегу 80000-150000 км у год.

  • Выдатак паліва: розніца ў 1,5 л/100 км пры гадавым прабегу 100 000 км - гэта каля 150 000 рублёў эканоміі
  • Кошт запчастак: карэйскія і расійскія мадэлі танней у абслугоўванні, нямецкія - надзейней, але даражэй у рамонце
  • ГБО: усталёўка газабалоннага абсталявання на Lanos, Aveo ці Logan змяншае паліўныя выдаткі ўдвая
  • Рэсурс падвескі: Logan і Largus асабліва ўстойлівыя да дрэнных дарог; Golf і Polo патрабуюць якаснага пакрыцця
  • Сегмент заказаў: для эканома падыходзіць Granta або Rio, для камфорту - Octavia або Rapid, для бізнесу - Camry або Superb
  • Гібрыды і электрамабілі: выгадныя пры высокім прабегу ў горадзе, але патрабуюць інфраструктуры і больш высокіх пачатковых укладанняў