
Выдатак паліва застаецца адным з ключавых крытэраў пры выбары аўтамабіля. Для гарадскіх паездак і далёкіх маршрутаў розніца нават у 1-1,5 літра на сотню за год ператвараецца ў адчувальную эканомію. У гэтым матэрыяле – 20 хэтчбэкаў з лепшымі паказчыкамі паліўнай эфектыўнасці: ад кампактных гарадскіх машын да буйнейшых мадэляў з дызельнымі і гібрыднымі агрэгатамі.
1. Citroen C3

Невялікі французскі хэтчбэк трэцяга пакалення з дызельным маторам 1.6 і магутнасцю 75 л.з. расходуе за ўсё 3,1 л/100 км у змешаным цыкле. У пары працуе пяціступеньчатая механічная каробка. Максімальная хуткасць - 171 км/г, разгон да 100 км/г - каля 15 секунд.
Папярэднія пакаленні C3 таксама адрозніваліся ўмераным апетытам: версія 2013 года з літровым бензінавым маторам ўкладвалася ў 4,2 л/100 км. Для сямейнага хэтчбэка гэта годны вынік нават па сённяшніх мерках.
- Рухавік: 1/6 дызель, 75 л.с.
- КПП: механіка, 5 прыступак
- Выдатак (змяшаны): 3,1 л/100 км
- Максімальная хуткасць: 171 км/г
2. Seat Leon
Seat Leon, які выйшаў у 2012 годзе, спалучае спартыўны характар з уражлівай эканамічнасцю. Турбаваны дызель 1.6 магутнасцю 90 л.з. спажывае 3,0 л/100 км у змешаным рэжыме. Разгон да 100 км/г - 10 секунд, максімальная хуткасць - 191 км/г.
Для еўрапейскага рынка Leon канкурэнтаздольны не толькі па выдатку: агрэсіўны дызайн кузава, насычаная базавая камплектацыя і платформа канцэрна Volkswagen робяць яго прывабным выбарам сярод аднакласнікаў.
- Рухавік: 1.6 TDI турбадызель, 90 л.з.
- КПП: механіка, 5 прыступак
- Выдатак (змяшаны): 3,0 л/100 км
- Максімальная хуткасць: 191 км/г
3. Ford Fiesta

Рэстайлінг 6-го пакаленні Ford Fiesta з дызельным маторам 1.6 (95 л.з.) і пяціступеністай механікай паказвае выдатак 2,9 л/100 км. Максімальная хуткасць - 180 км/г, разгон да 100 км/г - 11,6 секунды.
Fiesta традыцыйна папулярная ў гарадскім асяроддзі: добрая кіравальнасць, шырокі набор сістэм бяспекі і камфорту робяць яе збалансаваным выбарам. Нізкі выдатак толькі пацверджанне пісьменнай інжынернай працы Ford над эфектыўнасцю рухавіка.
- Рухавік: 1/6 дызель, 95 л.с.
- КПП: механіка, 5 прыступак
- Выдатак (змяшаны): 2,9 л/100 км
- Максімальная хуткасць: 180 км/г
4. Renault Clio

Renault Clio у версіі 2016 года з паўтаралітровым турбадызелем магутнасцю 75 л.с. паказвае 3,4 л/100 км у горадзе и 2,7 л/100 км у змяшаным цыкле. Гэта адзін з лепшых паказчыкаў гарадскога расходу ў гэтым рэйтынгу.
Стваральнікі рабілі стаўку не на хуткасць, а на даступнасць эксплуатацыі. Прывабная знешнасць, ёмісты багажнік і невысокія выдаткі на абслугоўванне забяспечваюць Clio стабільны попыт на шматлікіх рынках.
- Рухавік: 1.5 дызель, 75 л.з.
- КПП: механіка, 5 прыступак
- Выдатак (горад / змешаны): 3,4 / 2,7 л/100 км
5. Kia Rio CRDi

Адзіны прадстаўнік карэйскага рынку ў гэтым рэйтынгу – Kia Rio CRDi з маторам 1.1 л і магутнасцю 75 л.с. Шасціступеністая механічная скрынка забяспечвае выдатак 3,6 л/100 км у горадзе и 2,6 л/100 км у змяшаным цыкле.
Базавая камплектацыя Rio наўмысна палегчана - кандыцыянер не ўваходзіць у стандартны набор. За даплату аўтамабіль ператвараецца ў практычны транспартны сродак: ёмісты багажнік з магчымасцю скласці заднія сядзенні робіць яго карысным не толькі ў горадзе, але і ў далёкіх паездках.
- Рухавік: 01/01 CRDi дызель, 75 л.с.
- КПП: механіка, 6 прыступак
- Выдатак (горад / змешаны): 3,6 / 2,6 л/100 км
6. Volkswagen Golf BlueMotion

Адмысловая версія Golf BlueMotion сёмага пакалення стваралася з прыцэлам на мінімальны выдатак. Пад капотам турбадызель 1.4 магутнасцю 125 л.з. і шасціступеньчатая механіка. Пашпартны выдатак 2,6 л/100 км, разгон да 100 км/ч - 9,5 секунды.
Сярод эканамічных хэтчбэкаў Golf BlueMotion вылучаецца спалучэннем дынамікі і эфектыўнасці. Аднак кошт прыкметна вышэйшы, чым у канкурэнтаў, таму тэрмін акупляльнасці за кошт эканоміі на паліве будзе даўжэй.
- Рухавік: 1.4 TDI турбадызель, 125 л.з.
- КПП: механіка, 6 прыступак
- Выдатак (змяшаны): 2,6 л/100 км
- Разгон 0-100 км/г: 9,5 с
7. Vauxhall Corsa

Брытанская малалітражка Vauxhall Corsa з маторам 1/3 л і магутнасцю 75 л.с. расходуе 2,6 л/100 км. Аўтамабіль не арыентаваны на хуткасць яго канёк у іншым: практычнасць, надзейнасць і камфорт для пяці дарослых пасажыраў у кампактных габарытах.
Corsa шырока распаўсюджана на Брытанскіх выспах, за межамі якіх сустракаецца радзей. Тым не менш мадэль застаецца паказальным прыкладам таго, як можна сумясціць змяшчальнасць і мінімальны апетыт рухавіка ў адным кузаве.
- Рухавік: 1.3 дызель, 75 л.з.
- Выдатак (змяшаны): 2,6 л/100 км
- Ёмістасць: 5 чалавек
8. Peugeot 208

Peugeot 208 з дызельным маторам 1/6 і магутнасцю 75 л.с. займае восьмае месца па выдатку паліва ў гэтым рэйтынгу. Падчас рэальнага цеста з 43 літрамі паліва аўтамабіль пераадолеў больш за 2000 км - выніковы выдатак склаў каля 2,0 л/100 км. Выкіды CO₂ - 79 г/км, што з'яўляецца найменшым паказчыкам сярод усіх удзельнікаў спісу.
Па абсталяванні 208 фактычна ўспадкуе буйнейшаму 308, але варта адчувальна танней. Пяціступеністая механіка падабрана пад кампактныя габарыты кузава і забяспечвае камфортную працу ў гарадскім струмені.
- Рухавік: 1/6 дызель, 75 л.с.
- КПП: механіка, 5 прыступак
- Выдатак (рэальны тэст): ~2,0 л/100 км
- Выкіды CO₂: 79 г/км
9. Peugeot 307

Peugeot 307 другога пакалення з маторам 1.6 і шасціступеньчатай механікай развівае 92 л.з. і спажывае 2,5 л/100 км дызельнага паліва. Па абсталяванні мадэль апярэджвае шматлікіх аднакласнікаў: за параўнальна невысокі кошт пакупнік атрымлівае камфортны і ціхі салон.
Нягледзячы на кампактныя памеры кузава, практычнасць 307 высокая: задні шэраг складаецца, прыкметна павялічваючы аб'ём багажніка. Надзейная электрыка і адсутнасць характэрных хвароб робяць гэтую мадэль папулярнай на другасным рынку.
- Рухавік: 1.6 дызель, 92 л.з.
- КПП: механіка, 6 прыступак
- Выдатак (змяшаны): 2,5 л/100 км
10. Volkswagen Polo TSI / TDI

Volkswagen прапануе Polo адразу ў двух эканамічных варыянтах. Бензінавая версія TSI 1.2 (90 л.з.) расходуе 4,7 л/100 км у змешаным цыкле. Дызельная мадыфікацыя TDI 1.4 (75 л.з.) укладваецца ў 3,4 л/100 км - прыкметна сціплей для тых, хто ездзіць шмат.
Абодва варыянты прывабныя нямецкай якасцю зборкі і вядомай надзейнасцю платформы. Polo застаецца адным з найболей папулярных кампактных хэтчбэкаў на еўрапейскім рынку менавіта дзякуючы балансу паміж коштам, якасцю і эканамічнасцю.
- TSI 1.2: 90 л.з., выдатак 4,7 л/100 км
- TDI 1.4: 75 л.з., выдатак 3,4 л/100 км
- КПП: механіка
11. Skoda Fabia

Skoda Fabia новага пакалення пабудавана на той жа платформе, што і Volkswagen Polo, і камплектуецца аналагічным маторам TSI 1.2 (88 л.з.) з выдаткам 4,7 л/100 км. Пры гэтым Fabia адрозніваецца ўласным характарам: у мадэлі вядомая агранка оптыкі ў стылі багемскага шкла і крыху іншая філасофія дызайну інтэр'еру.
Skoda мэтанакіравана выводзіла Fabia з асабліва бюджэтнага сегмента, дадаючы ёй больш прэміяльныя дэталі аздаблення. Для пакупнікоў, якім не падыходзіць Polo па нейкіх суб'ектыўных прычынах, Fabia відавочная альтэрнатыва з ідэнтычнымі тэхнічнымі паказчыкамі.
- Рухавік: 01/02 TSI, 88 л.с.
- Выдатак (змяшаны): 4,7 л/100 км
- Платформа: MQB A0 (агульная з VW Polo)
12. Hyundai i20

Hyundai i20 прыйшоў на змену папулярнаму Getz і замацаваўся ў катэгорыі эканамічных хэтчбэкаў. Дызельная версія з маторам CRDi 1.4 (90 л.з.) расходуе 4,3 л/100 км. Нягледзячы на карэйскае паходжанне, i20 добра адаптаваны да еўрапейскіх дарог і стандартам.
Мадэль прапануе шырокі выбар сілавых агрэгатаў, але менавіта дызельны варыянт найболей цікавы з пункта гледжання эксплуатацыйных выдаткаў. Узровень аснашчэння базавай версіі вышэйшы за сярэдні для свайго класа.
- Рухавік: 01/04 CRDi дызель, 90 л.с.
- Выдатак (змяшаны): 4,3 л/100 км
13. Citroen C1

Citroen C1 – адзін з эталонаў гарадской эканамічнасці сярод малалітражак. Выдатак у гарадскім струмені складае 5,5 л/100 км. Нягледзячы на французскі брэнд, зборка аўтамабіля вядзецца ў Чэхіі. Паліўны бак месціць 35 літраў, рэкамендаванае паліва - бензін АІ-95.
У салоне камфортна размяшчаюцца чатыры дарослыя чалавекі. Галоўная ніша C1 - гарадскія паездкі: невялікія памеры спрашчаюць паркоўку, а мінімальны выдатак зніжае кошт валодання да мінімуму ў сваім класе.
- Выдатак (горад): 5,5 л/100 км
- Аб'ём бака: 35 л
- Ёмістасць: 4 чалавекі
- Месца зборкі: Чэхія
14. Honda Jazz

Honda Jazz рэдкі прыклад малалітражкі з па-сапраўднаму вялікім багажнікам: 883 літра пры складзеных сядзеннях. Заяўлены гарадскі выдатак 5,1 л/100 км. Аднаго бака хапае прыкладна на 764 км прабегу. Разгон да 100 км/ч займае 11,4 секунды нядрэнна для аўтамабіля гэтага класа.
Jazz развенчвае міф аб тым, што малалітражкі непазбежна ахвяруюць практычнасцю дзеля эканоміі. Японская якасць зборкі і прадуманая трансфармацыя салона робяць яго ўніверсальнай прыладай для самых розных задач.
- Выдатак (горад): 5,1 л/100 км
- Аб'ём багажніка: да 883 л
- Разгон 0-100 км/г: 11,4 с
- Ёмістасць: 4 чалавекі
15. Chevrolet Aveo

Chevrolet Aveo крыху буйнейшы за большасць удзельнікаў гэтага рэйтынгу, што адбіваецца на выдатку: 6,6 л/100 км. Затое аўтамабіль разлічаны на пяць пасажыраў, а аб'ём багажніка складае 501 літр. Па суадносінах габарытаў і кошты Aveo традыцыйна прыцягваў маладую аўдыторыю.
З недахопаў уладальнікі часцей за ўсё згадваюць недастатковую шумаізаляцыю. У астатнім - надзейны паўсядзённы аўтамабіль з прымальнымі эксплуатацыйнымі выдаткамі для свайго памеру.
- Выдатак (змяшаны): 6,6 л/100 км
- Аб'ём багажніка: 501 л
- Ёмістасць: 5 чалавек
16. Toyota iQ

Toyota iQ займае першае месца сярод гарадскіх мікрахэтчбэкаў па эканамічнасці і экалагічнасці. Літровы матор забяспечвае сярэдні выдатак 4,3 л/100 км, А ў зберагалым рэжыме - ад 3,9 л/100 км. Аднаго бака хапае на 740 км. Разгон да 100 км/ч - 14,7 секунды.
Асобнае дасягненне iQ - мінімальны ўзровень выкідаў CO₂ сярод гарадскіх аўтамабіляў свайго часу. Кампактны, але старанна прадуманы дызайн робіць машыну прыкметнай у струмені, нягледзячы на сціплыя памеры.
- Рухавік: 1.0 бензін
- Выдатак (сярэдні): 4,3 л/100 км
- Мінімальны выдатак: 3,9 л/100 км
- Запас ходу: ~740 км
- Разгон 0-100 км/г: 14,7 з
17. Kia Soul 1.6 MPI

Kia Soul з бензінавым маторам 1/6 MPI (124 л.с.) спажывае 7,2 л/100 км - Больш, чым астатнія ўдзельнікі рэйтынгу, але апраўдана для аўтамабіля з кузавам красовер-хэтчбэк. Эканамічнасць дасягаецца ў тым ліку за кошт моноприводной трансмісіі. Кліранс 158 мм дазваляе ўпэўнена рухацца па лёгкай бездаражы.
Soul спалучае нестандартны дызайн, надзейнасць і практычны салон. Для тых, каму патрэбен больш высокі кузаў з гарадской кіравальнасцю і без вялікіх выдаткаў на ўтрыманне, гэта адзін з нямногіх разумных варыянтаў у класе.
- Рухавік: 01/06 MPI бензін, 124 л.с.
- Выдатак (змяшаны): 7,2 л/100 км
- Кліранс: 158 мм
- Прывад: пярэдні
18. BMW i3

BMW i3 – адзіны электрамабіль у гэтым рэйтынгу, распрацаваны канцэрнам з нуля без апоры на існуючыя платформы. У версіі з range extender (бензінавы генератар) выдатак паліва складае каля 0,5 л/100 км пры сумесным выкарыстанні абедзвюх крыніц энергіі. Запас ходу на адным зарадзе - каля 130-160 км, з генератарам - да 322 км.
Пры масе 1639 кг і магутнасці электраматора 170 л.з. i3 забяспечвае дынамічны разгон - да 100 км/ч менш за за 8 секунд. Кузаў выкананы з вугляроднага валакна (CFRP), што нетыпова для масавага сегмента і істотна змяншае агульную масу.
- Магутнасць: 170 л.с. (электраматор)
- Выдатак паліва (з range extender): ~0,5 л/100 км
- Запас ходу: да 322 км
- Падрыхтаваная маса: 1639 кг
19. Audi A3 01/06 TDI

Audi A3 з дызельным маторам 1.6 TDI – адзін з нямногіх прадстаўнікоў прэміяльнага сегмента ў гэтым спісе. Выдатак 5,2 л/100 км, аб'ём бака - 50 літраў, разгон да 100 км / ч - 8,3 секунды. Вытворчасць стартавала ў 2012 годзе.
A3 пацвярджае, што эканамічнасць не заўсёды азначае кампраміс з якасцю і дынамікай. Уладальнікі атрымліваюць нямецкую зборку, прадуманы інтэр'ер і характарыстыкі, нетыповыя для эканамічнага аўтамабіля.
- Рухавік: 01/06 TDI дызель
- Выдатак (змяшаны): 5,2 л/100 км
- Аб'ём бака: 50 л
- Разгон 0-100 км/г: 8,3 с
20. Volvo V40 Cross Country

Volvo V40 Cross Country закрывае рэйтынг як адзін з найболей універсальных варыянтаў. Дызельная версія магутнасцю 120 л.з. расходуе 3,9 л/100 км у горадзе, а запас ходу на адным баку дасягае 1390 км. Больш магутная камплектацыя 190 л.з. спажывае 6,4 л/100 км. Аўтамабіль збіраецца ў Бельгіі.
Акрамя эканамічнасці, V40 Cross Country вылучаецца высокім узроўнем пасіўнай бяспекі традыцыйны моцны бок Volvo. Злёгку павялічаны кліранс у параўнанні са звычайным V40 пашырае магчымасці для няроўных дарог.
- Рухавік (базавы): дызель, 120 л.с.
- Выдатак (базавы, горад): 3,9 л/100 км
- Запас ходу: да 1390 км
- Месца зборкі: Бельгія
Як выбіраць эканамічны хэтчбэк: на што зважаць
Пашпартны выдатак паліва - арыенцір, але не гарантыя. Рэальныя лічбы залежаць ад стылю ваджэння, дарожных умоў і тэхнічнага стану аўтамабіля. Пры адзнацы варта ўлічваць некалькі фактараў:
- Тып рухавіка: дызельныя агрэгаты паказваюць лепшы выдатак на трасе і пры змяшаным цыкле; бензінавыя турбомоторы малога аб'ёму эканамічней атмасфернікаў, але адчувальней да якасці абслугоўвання.
- Тып трансмісіі: механічныя скрынкі, як правіла, эканамічней аўтаматаў, асабліва ў горадзе.
- Рэальны vs. пашпартны выдатак: розніца можа складаць 15-25% у гарадскім цыкле. Шукайце водгукі рэальных уладальнікаў.
- Кошт абслугоўвання: дызельныя маторы танней у эксплуатацыі па паліве, але даражэй пры рамонце паліўнай сістэмы.
- Экалогія: нізкія выкіды CO₂ важныя не толькі з экалагічнага пункту гледжання - у многіх краінах гэта ўплывае на транспартны падатак.
Электрамабілі і гібрыды (як BMW i3) фармуюць асобную катэгорыю: іх эфектыўнасць ацэньваецца інакш і шмат у чым залежыць ад наяўнасці зараднай інфраструктуры і тыповага маршруту ўладальніка.
